İRANLI Şii Alim HÜCCETULLAH’tan ALENEN ZİNA TEŞVİKİ

Cumhurbaşkanlığı sonrası halen sosyal ve siyasal karışıklık içinde bulunan İran rejimindeki genel yapının anlaşılmasına yardımcı olacak eski ama güncelliğini koruyan bir haberi sitemizde yayımlıyoruz. Ahlaki çöküntünün önemli bir parçası olan Mut’a adlı dönemsel evlilik olarak kılıf bulunan zina alenen teşvik ediliyor. İşte İran eski İçişleri Bakanı ve Hüccetülislam sıfatını haiz  Mustafa Pur Muhammedi adlı Şii din alimi de tıpkı diğer dindaşları gibi “Muta’yı” savunuyor ve teşvik ediyor. Modern zina olarak değerlendirilen, İslam’ın hak mezheplerince haram kabul edilen, hiçbir İslami meşruiyeti bulunmayan ancak Şii mezhebince helal görülen Muta nikahının bir ihtiyaç olduğu yönünde eski İçişleri Bakanı teşvik edici cümleler serdetti. Bunun üzerine bazı insan hakları temsilcileri Muta olayında hep kadınların kurban olduğuna dikkat çekti ve Şii dini otoriteleri eleştirdi.

İran eski İçişleri Bakanı Mustafa Pur Muhammedi evliliklerinin gecikmesi nedeniyle İran’daki genç erkeklerin ihtiyaçlarının giderilmesi için Muta Nikahının yaygınlaştırılması yönünde görüşler dile getirdi. İran’da evlilik dışında ilişkilerin belirli sürelerle (bir, iki, üç, dört aylık, senelik gibi) yapıldığı “Mut’a denilen” çirkin zina fiili devletin resmi kurum ve kuruluşlarınca teşvik ediliyor ve yürütülüyor. Sözde İslam Devleti denilen Şii İran Rejiminde apaçık zina olan Mut’a nikahı için başvuran kişilere ne kadar dönemlik evlenmek istediğine göre kadınların fotoğraflarının da yer aldığı listeler sunuluyor ve resmi işlemler yürütülüyor.

Tartışmalar bir gazetenin Ahmedinecat’ın içişleri bakanı olarak seçtiği ve bir Şii din adamı olan Hüccetülislam Mustafa Pur Muhammedi’nin Kum’daki bir dini toplantı esnasında : “İslam dininin Allah’ın içine şehvet koyduğu 15 yaşındaki bir gencin durumundan cahil kalması mümkün müdür? sözlerini aktarmasından sonra başladı. Yabancı çiftlerin geçici dönemlerde bir araya gelmesi (zinanın biraz uzun dönemli olanı) olarak açıklanacak Mut’a nikahının İranlı gençlerin cinsel ilişkilerini gidermesi için tek çözüm yolu olduğunu iddia eden Şii din adamı sözlerini: “Evlenmek için imkanı olmayan gençliğin şehvet ihtiyaçlarını gidermek için karar almak gerekmektedir. İran ciddi sosyal problemler yaşamaktadır. Çünkü işsizlik nedeniyle ciddi ekonomik sıkıntılar mevcut. Hayat standartlarının yükselmesi gibi sebeplerle de gençler evlenme imkanından yoksun kalıyor. “ şeklinde sürdürdü.

Bunun üzerine çeşitli halk kesimlerinden eleştiriler yöneltildi. Kadın haklarıyla ilgili bir aktivist olan Şadi Sadr şunları söyledi: “Her ne kadar Mut’a nikahı kanunlarımızda mevcut olsa da bu İran kültüründe uygunsuz olarak kabul edilmektedir.” Şadi Sadr açıklamasında Şii (Caferi, 12 İmam vs) mezhep kitaplarında meşru ve helal olarak görülen Mut’a nikahıyla ilgili görüşlerinden dolayı din adamlarını ve basın-yayın kuruluşlarını eleştirdi.

Öte yandan Fatıma Sıddiki adlı başka bir kadın aktivisti ISNA haber ajansına : “Birçok kadın geçici evliliği (Mut’a) kabul ediyor; zira mali ihtiyaçları ve sıkıntıları mevcut!” şeklinde yorumda bulundu.

Bilindiği gibi İslam dinince haram kabul edilen Mut’a (geçici dönem birlikte olma) adlı çirkin hadise batıl bir mezhep olan Şii mezhebince meşru görülmekte, teşvik edilmekte ve halen uygulanmaktadır.

Hüccetülislam Mustafa Pur Muhammedi 1959 yılında Kum’da dünyaya geldi. 2005 yılında Mahmut Ahmedinecat tarafından Ayetullah Ali Hamaney’in onayı ile içişleri bakanı olarak atandı.  Ayetullah Humeyni ve diğer kilit mevkideki siyasilerden aldığı emirler muvacehesinde 1988 yılında İranlı mahkumların katledilmesi olayında yer aldığı kaydedildi. Ayetullah el Uzma Hüseyin Ali Muntaziri adlı meşhur Şii alimin naklettiğine göre Mustafa Pur Muhammedi katliam esnasında Evin Cezaevinde mahkumların sorgulanmasından sorumlu içişleri bakanlığı temsilcisi idi. Yine Muntaziri onu Tahran’daki cezaevlerinde toplu infazlarda yer alan “merkezi bir isim” olduğunu söylüyor.

About ismailaga

Rahmetin Sanal Alemdeki tecellisi
Bu yazı SAPIK MEZHEPLER içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s