Habervaktim sitesinde Ehli Sünnet dışı yazılar

   Ergenekon hocaları bitti şimdi İslami siteler bu işe başladı. Ehli Sünnet dışı insanların yazıları nedense hiçbir elekten geçirilmeden yayınlanıyor.

   Habervaktim adlı internet sitesinde Haluk GÜMÜŞTABAK adlı bir kişi “Peygamberimiz hayatında, hiç ESNEMEMİŞ olabilir mi?” başlıklı yazısıyla Buhari gibi hadis ravilerine dolaylı yoldan iftira ediyor.

   Yazıda, Buhari, Müslim, Ebu Davud ve Tirmizi’de geçen Hadisleri nakleden şahıs şöyle diyor:
“Aşağıdaki rivayet bilgileri, günümüzde çok güvenilen Buhari ve Müslim in hadis nakillerinden alınmıştır. Lütfen aşağıdaki sözleri önce değerlendirelim, daha sonra da, günümüz ilminin esneme konusuna verdiği cevaba bakalım. Acaba birileri İslam inancına ne fitneler sokmuş, farkına vara bilecek miyiz?

(Uyku, yorgunluk veya can sıkıntısı halinde, elde olmadan, ağzın kendiliğinden açılarak, uzunca bir nefes alıp verme hali. Bu hal bir bakıma dalgınlık ve gaflet haline benzer Bu ise Müslüman a pek yakışır bir durum değildir

Bunun için Hz Peygamber (s a s ) bu konuda şöyle buyurmuştur:
“Allah (c c ) aksırmayı sever fakat esnemeyi sevmez Bir kimse aksırıp “Elhamdülillah” derse bunu işiten Müslümanların “yerhamükellah ” diye karşılık vermesi gerekir Esneme ise şeytandandır Bunun için esneme ihtiyacı duyan kişi, mümkün olduğu kadar buna mani olsun Çünkü biriniz esnediği zaman şeytan ona güler” (Buhari, Edeb, 165, 166; Müslim, Zühd, 54; Tirmizî Edeb, 1 4; Nesaî, Cenaiz, 52)

Şeytanın gülmesinden maksat esneyenin içine düştüğü gaflet ve bitkinlik hali ile gülünç durumundan şeytanın hoşlanmasıdır
Zaten inanan bir kişinin başına gelecek her kötülük, şeytanı memnun eder ve onu güldürür

Şeytanı güldürmemek için kişinin esneme belirtileri olunca; hareket ederek elini yüzünü yıkayarak abdest alarak yorgunsa dinlenerek, bu gaflet halinden kurtulmaya çalışması gerekir

Bütün bunlara rağmen esnemeden kurtulunamazsa esneme halinde ağzın el veya başka bir şeyle kapatılması İslami edep gereğidir Bir yazıda şöyle bir soru sorulmuş: Peygamberimiz (S A V) esnerken ağzını sol eli ile mi kapatırdı sağ eli ile mi? Cevabı şu; Hiçbiri

Çünkü Peygamberimizin (S A V) esnediği hiç görülmemiştir
Namazda esnemek şeytandandır. [Buhari]

YAZIYI BEN DEĞERLENDİRECEK DEĞİLİM?
Şahıs hadisi şerifleri naklettikten sonra söyle diyor:

“Yukarıda yazılanları ben değerlendirecek değilim. Doğru olup olmadığını, aklı olan zaten anlayacaktır. Sorgusuz sualsiz iman etmeninde, ne denli büyük bir yanılgı olduğunu, bizleri Allahtan nasıl uzaklaştıracağını da fark edecektir.

Şimdide gelelim bugünün ilmine, bakalım ESNEME konusunda yaptığı araştırmalar, da ne gibi sonuçlara ulaşılmış.

(Henüz doğmamış bir bebek bile, 11. haftadan itibaren anne karnında esnemeye başlar. Doğduktan sonra, son nefesimizi verene dek ortalama 250.000 kez esneriz. Bu “çene esnetme egzersizi”, aslen ciğerlerimizin çalışmasını düzenleyen koruyucu bir reflekstir. Ciğerlerimizde bulunan keseciklerin (karbon dioksit-oksijen dönüşümünün yapıldığı kesecikler) çökmesini önler.)

(Esneme nedir? Neden yapılır?
Esneme istemsiz olarak kademeli nefes almaları takiben kademesiz ve derin bir nefes vermedir. Alt çene ileri derecede açılır ve boyun adaleleri kasılır.
Oluşunun sebebi; kanda birikmiş CO2′nin atılmasını temin etmek için boynun büyük toplardamarlarına baskı yaparak kanın temizlenmek üzere kalbe dönümünü hızlandırmasıdır. )

(Esnemek görme gücünü artırıyor…

AĞZINDAKİ BAKLAYI ÇIKARIYOR
Şahıs yazının sonunda ağzındaki baklayı çıkararak diyor ki:

“Bizlere düşen Allahın rehberiyle yatıp, Allahın rehberiyle kalkmak olmalıdır. Eğer bunu yaparsak, dine nifak sokmaya çalışanlar yanımıza bile yaklaşamazlar. Yok eğer, sen Kur’an dan anlayamazsın diyenlere kanıp, onu yüksek bir yere asmış isek, birde üstüne üstlük Rabbin sakın velilerin ardına düşmeyin uyarısını göz ardı edip veliler, şeyhler edinmişsek, işte o zaman akı kara, karayı ak görmemiz kaçınılmaz olacaktır.

Dilerim Rabbimden Kur’an ı rehber alan, onu anlayarak okuyup, ayetler üzerinde düşünen aklını kullanan, kendi imtihanına bizzat kendisi hazırlanmak adına, çaba gösteren kullarından oluruz.

Haluk GÜMÜŞTABAK

HADİS RAVİLERİNİ İNKAR EDENLERDEN
Şahıs hakkında yaptığımız azıcık bir araştırma ile tanıyabiliyoruz. Hadis ravilerini “yok onlar beşerdir, onlarda yanılır, onlarda hata yapar, onlarda uydurur” gibi itham edici, zanda bırakıcı ifadeler kullandığı yazıları mevcut.

   Sadece Kur’an diyen şahıslardan bir şahıs… Ancak bu gibilerin yazılarının İslami bildiğimiz, milletin itibar ettiği sitelerde yayınlanması çok acı.

ALLAH ŞAŞIRTMASIN
Peygamberimizin hadis-i şeriflerini inkar etmek moda oldu. Ama hadisi şerifleri inkar edemediklerinden dolayı işi rivayet edenlere getirip: “Rivayet edende insandır, masum değillerdir, uydurabilirler” diyerek direkt hadis-i şerifleri inkar etmiyor, ravilerin uydurduğunu söylüyorlar. Dikkat ettiyseniz şahıs yazını sonunda: “Bizlere düşen Allahın rehberiyle yatıp, Allahın rehberiyle kalkmak olmalıdır.” Diyor yani hadis-i şeriflerin hayatımızda yerini olmadığını söyleyebiliyor. Ardından da: “Dilerim Rabbimden Kur’an ı rehber alan, onu anlayarak okuyup, ayetler üzerinde düşünen aklını kullanan,” diyor.

   Ayetleri okuyup, ayetler üzerinde düşünerek aklını kullanan…

   Bu tabirler hiç yabancı değil, değil mi?

   Bakın başka bir yerde de ne diyor: “Ne dersiniz Allah Kur’an da ismen zikrettiği meleğinin, görevi konusunda tek bir açıklama dahi yapmadığı halde, bu detaylı bilgiler bizlere nereden ulaştı dersiniz? Elbette biraz düşünen, nereden geldiğini anlayacaktır. O Yahudi fitnesi yüzlerce yıldır hiç boş durmadı.”

   Adam Kur’an’ın dışındaki anlatılan her şeye Yahudi Fitnesi diyor ve kestirip atıyor. Bu adamın kaç vakit namaz kıldığını, nasıl hac yaptığını (yapmış ise) nasıl abdest aldığını da merak ediyoruz. Öyle ya, bunların hiçbiri Kur’an-ı kerimde anlatılmayan şeylerdir.

Şahsın kişiliğini ve düşünce yapısını çözdük.

CEVAP OLARAK DİYEBİLİRİZ Kİ;
Şahıs esnemenin faydalarından bahsederek hadis-i şeriflerin uydurma olduğunu ima etmiş ve başlıkta da sormuş: “Peygamberimiz hiç esnemedi mi?”
Peygamberimizin esnemediğine ve esnemenin engellenmesi hakkında rivayet mevcuttur ama esnediğine dair hiçbir rivayet yoktur.

   Ayrıca bir şeyin maddi olarak faydasının olabilmesi, onun kerih görülmesine mani değildir. Ayet-i Kerimede Bakara / 219’da geçen: “Sana içki ve kumarı sorarlar, de ki: “İkisinde hem büyük günah ve hem insanlara bazı faydalar vardır. Günahları faydasından daha büyüktür” ayeti kerimesinde buyrulduğu gibi bir şeyin faydasının olması, kerih görülmesine engel olmaz.

CUMARTESİ ASHABI GİBİ
Bu şahıslar Yahudilerin Cumartesi ashabına benzemektedirler. Helak olan kavmin, helak olma sebebi: Cumartesi günün yasak olan balık avı olmuştur. Hikmeti İlahi cumartesi günü balıkların sahillere kadar taşması şöyle yorumlara sebep oluyordu: “Allah kullarının kötülüğünü istemez, hem yasaklayıp hem de bol bol göndermez” diyenler vardı. Neticede emre uymayanlar imtihanı kaybedip, lanetlendiler.

DİKKAT EDİN!
Sizler uyanıksınız elhamdülillah. Bu gibi şahısları hemen çözüyor, maksadını anlıyorsunuz. Ama milletimiz bilmiyor maalesef.
Ayrıca Müslümanların itibar ettiği sitelerde bu söylemlerin çoğalması tehlikenin boyutunu bize haber veriyor.
http://www.ismailaga.info

RAVİLERE İFTİRAYA CEVAPLAR

Reklamlar

About ismailaga

Rahmetin Sanal Alemdeki tecellisi
Bu yazı REDDİYELER içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s