ŞİA NEDİR? – Rafizi – İsmailiyye – Caferiyye – İmamıyye

   Şia’nın fikirsel yapısını sizlere kısa ve öz bir şekilde açıklamaya çalışalım:

   Şia: Hazreti Ali Radıyallahu anh tarafını tutup, hilafetin onun ve zürriyetinin hakkı olduğuna, kıyamete kadar  bu hakkın onlardan çıkmayacağına inananlardır. İnanç yönünden Ehli Sünnet ve’l-Cemaatten ayrı olduğu gibi amel yönünden de ayrıdır. Bu fırka hazreti Ali’ye karşı aşırı sevgi duyduğundan dolayı, onun hasımlarını küfür ve dalalet ile itham edecek kadar ileri gidiyorlar.

   Şia’nın bir kısmı, Kur’an-ı Kerimin açık hükümlerine ters düştüğü için Müslüman sayılmaz. Mesela beş vakit namaz ile Ramazan orucunu inkar eden bir kısım Rafizilerle Pegamberliğin Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sllem)e değil, Hazreti Aliye geldiğine, Hazreti Aişe’nin Peygamberimize hıyanet ettiğine inanan Hindistan ve Pakistan’da bulunan ismailiyye fırkası gibi. (Buğyat el-Müsterşidin 247)

   Şia’nın diğer bir kısmı ehl-i bid’at ise de Müslüman sayılır. Mesela Yemen’de bulunan Zeydiyye fırkası Hazreti Ali’nin imamete daha müstehak olduğuna, bununla beraber üst varken astın halife olabileceğine inandıkları için Hazreti Ebubekir ile Hazreti Ömer’in hilafetini reddetmiyorlar. Şiiler arasında ehli sünnete en yakın fırka bu fırkadır.

   Caferiyye – İmamiyye fırkasına gelince; bunlar, tefsir sahibi olan Tabarasi gibi zevat müstesna ifrat etmektedirler. Bunlar ashabın birçoğunu tekfir ederek, Ebubekir ile Hazreti Ömer (Radıyallahu anhuma)yı gaspçı olarak nitelendirmektedirler. Aynı zamanda Al-i beyt yoluyla rivayet edilmeyen hiçbir hadis-i nazarı itibara almadıklarından, Buhari ile Müslim başta olmak üzere Kütübü Sitte-i sahihayı kabul etmemektedirler.

   Bu fırka şu dört esasa dayanıyor:

   a- ‘Ismet: On iki imamın günahtan masum ve unutkanlıktan uzak olmaları.

   b- Mehdilik: Gizlenmiş olan İmam Muhammed bin Hasan el-Askeri’nin ahir zamanda çıkıp dünyayı refah ve adaletle dolduracağına inanmak..

   c- Ric’at. Mehdinin çıkmasından sonra Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Hazreti Ali, Hasan, Hüseyin ve diğer imamlarla, Ebubekir ve Ömer gibi (onlara göre) hasımlarının diriltileceğine ve onlardan ali beytin intikamını aldıktan sonra tekrar öleceklerine inanmak.

   d- Takiyye: Münasip bir zamana kadar durumlarını gizleyip, hüviyetlerini açığa vurmamak. Onlara göre oniki imama iman etmek, Allah’a iman etmekten bir cüz sayılır. Yani oniki imamın imametini inkar eden kimse Müslüman sayılmaz. (Et Tefsir va’l Müfessirun c. 1, s. 7)

 www.ihvanlar.net

Reklamlar

About ismailaga

Rahmetin Sanal Alemdeki tecellisi
Bu yazı REDDİYELER içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

4 Responses to ŞİA NEDİR? – Rafizi – İsmailiyye – Caferiyye – İmamıyye

 1. Mustafa MT dedi ki:

  Detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler KADİR MISIROĞLU – TAHRİF HAREKEKETLERİ I. CİLD’i İncelesinler. Şiilerin uydurduğu velayet suresinden tutunda Hz. Ali ve seçtikleri üstün kişilere uluhiyet vasfı takmaları (ALLAH’LIK).

  • ensar dedi ki:

   En basit örnek dibimizde Suriyede.Nusayriler Şianın kolundan bir koldur.Hz Ali k.v için HAŞA “Allah c.c Hz.Ali’nin içindedir” derler “Hz.Ali k.v bulutlardadır” derler.”Gök gürlediğinde Hz.Ali nin sesidir” derler, derler, derlerde derler bu sapıklar.Bekledikleri Mehdi a.s geldiğinde görüşürüz onlarda kim neredeymiş.Kuyudan mehdi çıkacak diye bekleyen adamlar işte…

 2. Taner Aslan dedi ki:

  Bu da aşırı kısa olmuş ama, sizde haklısınız .Sapıklığı anlatmaya bir kalksanız 1 hafta haber olur belki.

 3. mirsad dedi ki:

  Bildiğimiz sapık bir zihniyet işte. Sen sünneti kabul etme. Ashabı farklı farklı kimliklere sok. Allah korusun bizi böyle yollardan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s